Digital File Check – Pytania i odpowiedzi

P. Jak działa Digital File Check?

Za pomocą programu Digital File Check można usunąć lub zablokować każdy program do wymiany plików, jaki zostanie odnaleziony przez Digital File Check. Użycie tej funkcji programu pomoże zapobiec wykorzystywaniu naszego komputera do nielegalnego wymieniania się plikami.

Można pójść także krok dalej i użyć programu Digital File Check do wyszukania i usunięcia poszczególnych plików z "folderów udostępnionych", znajdujących się na komputerze. Przechowywanie jakichkolwiek chronionych prawem materiałów w tych folderach może być nielegalne.

Program Digital File Check może być także użyty do uzyskania informacji o plikach plikach przechowywanych także w innych miejscach komputera. Digital File Check pokaże wszystkie pliki z muzyką, filmami, programami telewizyjnymi i innym rodzajem wideo, znajdujące się na komputerze.


P. Czy “ foldery udostępnione” wykorzystywane przez programy wymiany plików to te same foldery, co “udostępnione pliki i foldery”, które są instalowane w systemie operacyjnym mojego komputera?

Nie – udostępnione pliki i foldery, które przeszukuje program Digital File Check, to foldery, które są założone przez samo oprogramowanie do wymiany plików. Umożliwiają one dzielenie się plikami muzycznymi, wideo i innymi plikami znajdującymi się w tym folderze z milionami innych użytkowników oprogramowania. Różnią się one od „udostępnionych plików i folderów”, które są często instalowane przez system operacyjny komputera, a które nie łączą się z siecią do wymiany plików.


P. Gdzie mogę znaleźć legalne serwisy muzyczne?

Kliknij przycisk "muzyka legalnie" na stronie głównej programu. Program przekieruje Cię na stronę www.pro-music.org, gdzie zamieszczona jest lista licencjonowanych serwisów muzycznych dostępnych na całym świecie.


P. Czy jeśli pobiorę ten program, ktoś zostanie o tym powiadomiony?

Nie – użytkowanie programu jest sprawą całkowicie prywatną i można korzystać z niego według własnego uznania. Program Digital File Check nie przekazuje nikomu informacji o użytkowniku, jego komputerze, czy zawartości komputera. Nie zezwala także na dostęp jakichkolwiek nieupoważnionych osób, czy systemu, do komputera użytkownika.


P. Czy wszystkie pliki z muzyką i filmami w moich folderach udostępnionych znajdują się tam nielegalnie?

Foldery udostępnione wykorzystywane są przez zainstalowane na Twoim komputerze oprogramowanie do dzielenia się plikami w celu rozpowszechniania muzyki, filmów, programów telewizyjnych i innych plików wideo w sieciach wymiany plików.

Jeśli w folderze udostępnionym znajdują się pliki chronione prawem, oznacza to, że prawdopodobnie są one dostępne dla innych osób w Internecie. Jeśli więc w naszych folderach udostępnionych widnieją pliki muzyczne, filmowe, z programami telewizyjnymi lub inne pliki wideo, jest duże prawdopodobieństwo, że naruszamy prawo autorskie. Można rozważyć usunięcie tych plików.


P. Czy Digital File Check kasuje pliki automatycznie?

Nie, nie kasuje plików automatycznie, ale pomaga ustalić, czy pliki znajdujące się w folderach udostępnionych biorą udział w nielegalnej wymianie. To użytkownik podejmuje decyzję o ich ewentualnym usunięciu.


P. A co w przypadku, jeśli pliki były pobrane z legalnego serwisu lub zgrane z płyty CD, którą kupiłem?

Wymiana plików chronionych przez prawo autorskie bez zgody właścicieli praw jest niezgodna z prawem. Dotyczy to także plików z muzyką lub filmami, uzyskanych z legalnego źródła. Prostym rozwiązaniem jest zatem nieprzechowywanie chronionych prawem plików z muzyką, filmami i programami telewizyjnymi w folderach udostępnionych.


P. Czy Digital File Check odnajdzie wszystkie programy do wymiany plików, które są zainstalowane na moim komputerze?

Digital File Check wyszukuje wszystkie najpopularniejsze programy do wymiany plików. Program można aktualizować ręcznie lub automatycznie w poszukiwaniu najbardziej aktualnego oprogramowania do wymiany plików.


P. Dlaczego powinienem raczej zablokować oprogramowanie do wymiany plików, niż je usunąć?

Użycie opcji blokowania powoduje ograniczenie dostępu do oprogramowania umożliwiającego wymianę plików poprzez zastosowanie hasła Digital File Check. Można wybrać tę opcję w przypadku, jeżeli planuje się wykorzystywanie oprogramowania do wymiany plików w sposób legalny, na przykład w celu udostępniania własnych zdjęć, lub stworzonej przez siebie muzyki. Po zablokowaniu programu do wymiany plików, jedynie posiadacz hasła Digital File Check może go odblokować i uzyskać do niego dostęp.


P. Dlaczego Digital File Check pokazuje wszystkie pliki w komputerze, nie tylko te, znajdujące się w folderach udostępnionych?

Digital File Check umożliwia zapoznanie się z pełną listą plików z muzyką, filmami, programami telewizyjnymi i wideo, znajdujących się w naszym komputerze. Możliwe, że na tej liście znajdą się pliki, które zostały pobrane lub skopiowane nielegalnie. Jeżeli Cię to niepokoi, jest tylko jeden pewny sposób, żeby to ustalić – należy zapytać osobę, która umieściła te pliki w komputerze, czy pochodzą one z legalnego źródła.


P. Czy zachodzi ryzyko przypadkowego usunięcia plików za pomocą programu Digital File Check?

Przypadkowe usunięcie plików jest mało prawdopodobne, ponieważ, na ogół, przed wciśnięciem przycisku kasowania należy w aktywny sposób zaznaczyć każdy plik, który chcemy usunąć.

Trzeba pamiętać, że niektóre programy do wymiany plików same usuwają całą zawartość udostępnionych folderów po ich odinstalowaniu; może to nastąpić również w przypadku, gdy użyje się polecenia “usuń całe oprogramowanie do wymiany plików” podczas stosowania Digital File Check.


P. Czy wszystkie programy do wymiany plików są nielegalne?

Sama technologia nie jest nielegalna. Faktycznie jednak najczęściej wymiana plików, do jakiej dochodzi w Internecie jest nielegalna, ponieważ jej elementem jest pobieranie, kopiowanie i rozpowszechnianie materiału objętego prawem autorskim bez zgody właścicieli tych praw.


P. Czy udostępnianie plików jest nielegalne w każdym kraju?

Wymienianie się plikami, zawierającymi chronioną prawem muzykę, filmy, programy telewizyjne i wideo bez stosownego zezwolenia jest nielegalne na całym świecie.


P. Co oznacza termin „objęty ochroną”?

Termin „objęty ochroną" w odniesieniu do muzyki, filmów, programów telewizyjnych oraz innego rodzaju wideo oznacza, że chronione są one prawem autorskim.. Zdecydowana większość plików muzycznych i filmowych dostępnych w serwisach wymiany plików jest chroniona prawem autorskim i dlatego wymienianie się nimi jest nielegalne.


P. Czy jakiekolwiek pliki znajdujące się w folderach udostępnionych mogą być legalne?

Tak, jest to możliwe, jeśli nie są plikami objętymi ochroną, lub gdy są to pliki utworzone osobiście (na przykład własne nagrania, czy pliki wideo, które zdecydowaliśmy się udostępnić innym). Wymienianie się plikami jest także dozwolone w przypadku, gdy właściciel praw autorskich wyraził zgodę na skopiowanie i rozpowszechnienie jego utworu w taki sposób. W przeciwnym wypadku wymienianie się materiałem chronionym prawem w taki sposób jest nielegalne.


P. Skąd mam wiedzieć, czy pobieram muzykę w sposób legalny?

Szeroką ofertę autoryzowanych serwisów muzycznych można znaleźć na stronie www.pro-music.org. Istnieje kilka elementów, które mogą podpowiedzieć nam, czy plik jest legalny czy nielegalny. Na przykład, jeśli plik został pobrany od całkiem nieznajomej osoby poprzez oprogramowanie do wymiany plików, prawdopodobnie jest nielegalny. Ale utwór muzyczny, film, albo plik wideo, który został nabyty np. za pomocą karty płatniczej w jednym z legalnych serwisów, jak iTunes, Spotify, czy Amazon, jest na pewno legalny. Dzielenie się jednak legalnie pobranym plikiem w serwisach wymiany plików, będzie już nielegalne.


P. Dlaczego potrzebuję Digital File Check do wyszukiwania plików znajdujących się w udostępnionym folderze, jeśli mogę usunąć cały program do udostępniania plików?

Programy do wymiany plików mogą być wykorzystywane w sposób legalny, np. do pobierania i wymiany plików nie objętych ochroną, takich jak własne zdjęcia. Jeżeli chcemy pozostawić taki program na swoim komputerze i wykorzystywać go w taki sposób, zamiast blokować go lub usuwać, możemy zastosować Digital File Check do przeszukania pojedynczych plików w folderach udostępnionych. Jeżeli w tych folderach znajdują się chronione prawem autorskim pliki z muzyką, filmami, programami telewizyjnymi lub innym wideo, jest duże prawdopodobieństwo, że będą one wykorzystane do nielegalnej wymiany plików.


P. W jaki sposób Digital File Check może zwiększyć bezpieczeństwo mojego komputera?

Zainstalowanie oprogramowania do wymiany plików i korzystanie z niego może zainfekować nasz komputer programami szpiegującymi i wyświetlającymi reklamy („spyware” i „adware”). Przykładowo, program do wymiany plików może ujawnić innym użytkownikom prywatne informacje przechowywane na naszym komputerze. Może stwarzać zagrożenie zainfekowania komputera wirusami i innymi niepożądanymi materiałami. Jeżeli zdecydujemy się usunąć oprogramowanie do wymiany plików z naszego komputera, Digital File Check pomoże nam to zrobić.


P. Czy Digital File Check usuwa oprogramowanie typu spyware, adware i wirusy, które czasami mogą zostać pobrane przy używaniu oprogramowania do wymiany plików?

W wielu przypadkach tak, ale zależy to od procedury odinstalowywania oprogramowania do wymiany plików. Aby mieć pewność, że zostały one usunięte, warto skorzystać z jednego z ogólnie dostępnych programów, służących do wykrywania i usuwania wirusów oraz oprogramowania szpiegującego.

W przypadku poważnego problemu z wirusami lub programami szpiegującymi należy zwrócić się do specjalisty w dziedzinie komputerów.


P. Czy używanie Digital File Check do usuwania oprogramowania do wymiany plików może uszkodzić mój komputer?

Używanie oprogramowania do usuwania programów do wymiany plików oraz samych plików multimedialnych nie powinno spowodować jakichkolwiek problemów z działaniem komputera. Program został poddany intensywnym testom i podlega kontroli jakości. Jednakże, podobnie jak w przypadku każdego programu, możliwe są zakłócenia jego działania.

Odinstalowanie niektórych programów do wymiany plików może spowodować problemy, nie mające nic wspólnego z programem Digital File Check, związane natomiast z używaniem oprogramowania do wymiany plików. W każdym przypadku dobrą praktyka jest sporządzanie kopii zapasowej ważnego oprogramowania oraz plików z danymi.

Używanie programu Digital File Check podlega warunkom licencji, które zostały podane po zainstalowaniu programu Digital File Check i które można znaleźć w zakładce Pomoc programu Digital File Check.


P. Jakiego systemu operacyjnego wymaga zainstalowanie Digital File Check?

Digital File Check będzie działał z systemem operacyjnym Mac 10.5, 10.6, 10.7 i 10.8 oraz z Windows XP, Visat 7 i 8.


P. Kto opracował Digital File Check?

Oprogramowanie zostało stworzone przez firmę MarkMonitor dla IFPI - organizacji reprezentującej międzynarodowy przemysł fonograficzny.